top of page

NYSA Hakkında

NEW YORK SANAT AKADEMİ-AMERİKAN TARZI OYUNCULUK EĞİTİMİ

New York Sanat Akademi; 2012 yılında Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından Türkiye'de kuruldu.

Merkezi Amerika New York City'de bulunan ve dünyanın pek çok ülkesinde kontrol merkezli eğitim programı sürdüren NYSA, Türkiye'de de Tiyatro Ana Sanat dalıyla eğitim vermektedir.

Özellikle Amerika ve İngiltere'de kabul görmüş olan bu sistem 'Sanat Altyapısı' olarak adlandırılmaktadır. Sanat Altyapısı, öğrenciyi sınıftan kurtarıp alana atarak teorik ve kuramsal donanımın yanında üst düzeyde uygulama pratiği de kazandırır. Öğrenci pratik eksenin tam ortasında, hata yapmaktan korkmadan ve kendi gelişim sürecini yine kendisi gözlemleyerek aşama kaydeder. Bu yüzden NYSA ALTYAPI, dokuz aylık bir eğitimden ibaret değildir; Çocuk Tiyatrosu programında yetişen bir öğrencinin Gençlik Tiyatrosuna geçmesine ve buradaki 4 yıllık akademik eğitimini tamamlayıp ÜST YAPIYA çıkmasına olanak sağlayacak kadar uzun solukludur.

New York Sanat Akademi kendi sanatçısını yetiştiren bir ALTYAPI programıdır. Kuramsal ve Uygulamalı ilerleyen eğitim sürecini tamamlayan öğrenciler CS12 ULUSLARARASI SANATÇI SERTİFİKASINI aldıktan sonra bu kurumda öğretmen, yönetmen, oyuncu, koordinatör, yazar ve tasarımcı olarak görev almaktadırlar. 

bottom of page