GENÇLİK

TİYATROSU

New York Sanat Akademi, Çocuklar, Gençler ve Yetişkinler olmak üzere 3 ana dalda Tiyatro Oyunculuk Eğitimi vermektedir.

 

Gençlik Tiyatrosu atölyemiz, profesyonel gösteri merkezimizin ‘SANAT ALTYAPISI’dır. Gençlik Tiyatrosu; daha önce çeşitli eğitimlerden geçmiş ve yeteneğini kanıtlamış gençlerin, kendi profesyonel sanatçılarımızdan oluşan bir komisyon önünde sınavdan geçerek kabul edildikleri atölyedir. Bu atölye ya da ‘Sanat Altyapısı’na katılmaya hak kazanan gençler, birçok temel eğitimin yanında, yaratıcı proje gruplarında da yer alırlar. Öncelikli amaç; aramıza katılan sanatçı adaylarımızı, ‘New York Academy of Art’ standartları doğrultusunda temel eğitimden geçirmektir. Bu eğitim uygulamalı ve kuramsal olarak ikiye ayrılmaktadır. Birbirleri ile paralel ilerleyen bu iki eğitim branşında; Tiyatro’nun tarihi, doğuşu, kökenleri, toplumsal değişimleri, akımları ve tarihsel süreçteki evrimi ele alınır.

‘Stüdyo’ olarak adlandırılan özel sınıflarımızdaki genç sanatçı adaylarımız, ilerleyen süreçte; kuramsal dersleriyle eş zamanlı olarak oyunculuk türleri üzerinde de çeşitli çalışmalara katılırlar. Bu uygulamaların en büyük avantajı; kendi grupları içinde, kendi tiyatro kuramlarını geliştirmeleri ve deneysel reji çalışmaları yapmalarıdır.

fosfos (3).jpg
 
8.jpg

Gençlik Tiyatrosu atölyemize katılan genç sanatçı adaylarımız ‘Oyunculuk’ derslerinin yanı sıra; çeşitli oyunculuk tür ve örneklerini içerisinde barındıran film ve tiyatro gösterilerinin yayınlandığı Sinema Günleri, denge ve oto-kontrol çalışmalarını güçlendirmek amacıyla verilen Sahne Dövüş Teknikleri ve Eskrim Atölyesi, oynanacak olan karakterlerin psikolojik ve yapısal özelliklerini yansıtmayı hedefleyen Sahne Makyajı, sanatsal proje üretim merkezi prosedürü gereğince hazırlanan Senaryo ve Tiyatro Metni Yazarlığı, kurgulamayı ve üretilen projeleri sahnelemeyi hedefleyen Reji - Yönetmenlik derslerinden de faydalanacaklardır.

‘NY Sanat Akademi’: sahne sanatlarından oluşan ve kendi sanatçısını yetiştiren bir sanat altyapısıdır. Türkiye’de sanattan ziyade spor dallarında görmeye alışık olduğumuz ‘altyapı’ kavramı, İngiltere ve Amerika’da 30 yılı aşkın bir süredir sanatsal faaliyetlerde de uygulanmaktadır. ‘Sanat altyapısı’ kavramı beraberinde birçok ayrıcalık ve zenginlik getirmektedir.

Kendi gösterilerini yöneten reji grupları, kendi gösterilerini yazan yaratım ekipleri ve elbette kendi gösterilerinde oynayan oyuncularla birlikte ‘NY Sanat Akademi’ tamamen sanatsal projelerin uygulama sahasına dönüşmektedir. Dolayısıyla; ‘NY Sanat Akademi’ bir kurs veya hobi merkezi değildir. Burada kurulan atölyeler; daha önce denenmemiş sanatsal çalışmaların, yaratıcı fikirlerin ve özgün projelerin üretimi ve uygulamasını sağlamaktadır. Bu yönüyle tamamen bir GÖSTERİ MERKEZİDİR.

Çocuk, Gençlik ve Yetişkin Tiyatromuz için açılan atölyelerimizin her biri en fazla 8 kişiden oluşmaktadır.Gençlik Tiyatrosu atölyelerine katılacak olan üyeler, NYSA sanatçılarından oluşan bir jürinin yaptığı sınavla seçilmektedir. Sınavı kazanan bütün sanatçı adayları, stüdyo sınıf olarak adlandırılan ve sadece uygulamalı değil, kuramsal bir eğitim atölyesinden de geçtikleri özel sınıflara yerleştirilirler.Her atölye grubu, kendi içinde üretmiş olduğu sanatsal projeyi, ilerleyen süreçte yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok festivale gönderebilir, çeşitli turne programlarına katılabilirler.

7.jpg